WYMIANA I DOBÓR ODPOWIEDNICH STRUN

Muzyka od zawsze była dziedziną sztuki, która cieszyła się dużym zainteresowaniem. Fenomen ten można tłumaczyć na wiele sposobów, na przykład biorąc pod uwagę fakt, że muzyka jest dostępna dla każdego i wszyscy jej słuchamy, podczas gdy nie każdy interesuje się fotografią, malarstwem czy literaturą. Samo zainteresowanie muzyką nie kończy się jednak na jej słuchaniu, uczęszczaniu na koncerty czy kolekcjonowaniu albumów ulubionych wykonawców. Coraz większa grupa osób decyduje się na kupno instrumentu w celu grania muzyki samodzielnie, a skoro mowa o instrumentach to nie sposób nie wspomnieć o gitarze, która jest fenomenem samym w sobie.

Gitara jest niezwykle chętnie wybieranym instrumentem. Wpływ na to ma wiele czynników, lecz każdy gitarzysta ma swój własny, dla którego zdecydował się na kupno tego instrumentu.
Do wyboru mamy gitary klasyczne, akustyczne, elektryczne i basowe, a wpływ na ich brzmienie mają różne czynniki, lecz każda z nich posiada ten jeden własny czynnik, a mianowicie struny.
Struny są jedyną częścią gitary której dotykamy i która ma bezpośredni wpływ na jej brzmienie. Struny nie tylko pozwalają gitarze zabrzmieć, ale także nadają jej charakter, dlatego bardzo ważnym jest by wiedzieć jakie struny będą dla nas odpowiednie.

Aby się o tym przekonać należy próbować różnych zestawów i eksperymentować z rozmiarami, ponieważ tylko w taki sposób będziemy wiedzieć czy brzmienie na które trafiliśmy jest tym, którego poszukiwaliśmy.
Przez zaopatrzeniem się w pierwszy zestaw strun, powinniśmy zdobyć nieco wiedzy teoretycznej by wiedzieć czym się kierować. Najważniejszym aspektem jest grubość. Im grubsze struny tym większej siły musimy użyć aby docisnąć je do podstrunnicy, lecz ich większa grubość tym bardziej „mięsiste” i tłuste brzmienie. Grubsze struny pozwalają także na granie w obniżonych strojach, podczas gdy cieńsze struny będą obijać się o progi jeśli nastroimy gitarę niżej.
W przypadku gitar akustycznych i elektrycznych warto na początku wybrać cieńsze struny, na przykład dziesiątki D’addario EXL110 dla gitary elektrycznej i jedenastki dla gitary akustycznej.

Czy to oznacza, że gitara akustyczna nie może mieć założonych tak cienkich strun? Nic z tych rzeczy, lecz warto wybierać nieco grubsze zestawy do tego typu gitary, ponieważ grubsze struny lepiej wprawią drewno w drganie, co skutecznie poprawi akustykę instrumentu. Jeżeli jednak zależy nam na łatwym dociskaniu ich do podstrunnicy, wówczas nic nie stoi na przeszkodzie by założyć cieńszy zestaw.

Wymiana strun potrafi sprawić wiele kłopotów początkującemu gitarzyście, jednak po założeniu pierwszego zestawu będziemy wiedzieć na przyszłość jak to robić. W wymianie strun bardzo ważna jest cierpliwość. W przypadku strun nylonowych, czyli tych zakładanych do gitary klasycznej, bardzo ważnym jest by się nie spieszyć. Należy nawijać je powoli i dać im czas na to by się „przyzwyczaiły”. Nastrojona struna nadal będzie się rozciągać, przez co straci swój strój, jednak nie powinniśmy panikować, ponieważ po pewnym czasie struna przestanie się dalej rozciągać. Zbyt szybckie jej naciąganie może spowodować także jej pęknięcie. Jeżeli chcemy dodatkowo zabezpieczyć się przed pękaniem strun, powinniśmy wybierać dobrych i sprawdzonych producentów, takich jak na przykład D’addario, Ernie Ball, czy Savarez.