CZĘŚCI GITAROWE

Gitara jest jednym z najpopularniejszych instrumentów. Wpływ na tą popularność ma wiele czynników, a najważniejszy z nich jest kwestią osobistą gitarzysty. Instrumentowi nie sposób odmówić uniwersalności, szczególnie w przypadku gitary elektrycznej, która doskonale sprawdza się w każdym gatunku muzycznym. Gitara elektryczna jest instrumentem, którego brzmienie możemy wzbogacać między innymi za pomocą efektów, wzmacniaczy czy strun. Ulepszając swój instrument za pomocą różnorodnego sprzętu warto pomyśleć nie tylko o brzmieniu, lecz także o częściach poprawiających komfort gry czy zwiększających bezpieczeństwo użytkowania gitary.

Dobrym przykładem jest straplock, o którego użyteczności zdaje sobie sprawę niewielka grupa początkujących muzyków. Jest on niezwykle przydatny dla każdego, kto gra często na stojąco. Straplock jest niewielkim urządzeniem, które wkręcamy w zaczep przy pasku. Sprawia on, ze gitara nie ma prawa odpiąć się z paska, nawet podczas gwałtownych ruchów. To niewielkie urządzenie może ochronić naszą gitarę przed uszkodzeniem, dzięki czemu zyskujemy spokój i oszczędzamy pieniądze. Przykładem bardzo chętnie wybieranego jest straplocka jest Ernie Ball Strap Lock, który może być używany w każdej gitarze z zaczepem na pasek. To jakie części gitarowe możemy wymienić lub dokupić, zależy od tego jaką gitarę posiadamy. Przykładem są blokowane siodełka, które są niezbędne w gitarach z mostkiem typu Floyd Rose. Blokadę zakłada się na struny tu pod siodełkiem, po czym dokręca się je, by utrzymywały strój gitary. Blokady mogą być używane także w tańszych gitarach z ruchomymi mostkami. Jest to bardzo przydatne urządzenie, ponieważ niedrogie gitary z ruchomymi mostkami często gubią strój, a blokada pomaga w pewnym stopniu temu zapobiegać.
Części gitarowe mogą być wykorzystywane także w celu poprawienia wyglądu gitary. Możemy wymienić pokrętła potencjometrów, na te znane z gitar marki Gibson, dodać specjalne straplocki czy kontrastujące z barwą gitary klucze. To czego użyjemy zależy wyłącznie od naszych wymagań i kreatywności.

Back to Top