CZYSZCZENIE STRUN I GITARY

Gitara dzieli się na cztery główne rodzaje, a mianowicie na gitarę klasyczną, akustyczna, elektryczną i basową. Choć każda z nich różni się budową i dźwiękiem jaki wydaje, to wszystkie mają kilka wspólnych cech, takich jak na przykład podatność na artykulację. Choć każda gitara jest na to podatna, to jej wrażliwość na artykulację możemy dodatkowo zwiększyć. Wystarczy dbać o gitarę, a odwdzięczy nam się ona nie tylko wyglądem, ale i brzmieniem.

Struny są jedyną częścią gitary, której dotykamy i która ma jednocześnie bezpośredni wpływ na brzmienie instrumentu, dlatego to od nich należy zacząć. Struny powinny być czyste, dlatego przed każdą grą powinniśmy umyć dłonie. To banalnie prosta zasada, która przynosi duże korzyści. W dbaniu o struny samo mycie dłoni nie wystarczy. Bardzo dobrym pomysłem jest wybór specjalnych środków do czyszczenia i konserwacji strun, takie jak na przykład Dunlop Ultraglide 6582. Środek czyści struny i zostawia na nich specjalną warstwę, która chroni struny przez zabrudzeniami, wydłuża ich żywotność, a także poprawia brzmienie, czyniąc je bardziej klarownym. Dodatkową zaletą jest także fakt, że powstała warstwa znacznie poprawia poślizg palców, co pozytywnie wpływa na komfort gry. Płyny tego typ posiadają nie tylko bardzo dobry stosunek jakości do ceny, ale są również bardzo wydajne, ponieważ codzienne używanie wystarcza nawet na kilka miesięcy, co w połączeniu z niską ceną tworzy mieszankę wartą uwagi. Struny to jednak nie jedyna cześć gitary o która powinniśmy zadbać. Przy każdej ich zmianie warto wyczyścić także podstrunnicy. W tym celu również dobrze jest używać środków do tego przeznaczonych. Maja one za zadanie nie tylko wyczyścić podstrunnicę, ale także nawilżyć ją, co zapobiegnie pękaniu, które może być powodem zmuszającym nas do wymiany podstrunnicy lub całego gryfu. Jeżeli zależy nam na tym by nasza gitara lśniła i była zadbana, możemy zaopatrzyć się również w środki do czyszczenia i konserwacji korpusu oraz części metalowych, jednak najczęściej używane są płyny używane do strun i podstrunnicy.

Czysty instrument nie tylko dobrze wygląda, ale także lepiej brzmi. Warto o niego dbać, szczególnie jeśli chcemy by służył nam przez długie lata, bowiem używanie odpowiednich środków do czyszczenia i konserwacji skutecznie zabezpieczają instrument przez czynnikami zewnętrznymi. Środków do konserwacji jest wiele, a producentami najczęściej z nimi kojarzonymi są firmy takie jak Dunlop czy Ernie Ball.

Back to Top