Pielęgnacja strun

Gitara jest prawdopodobnie najpopularniejszym obecnie instrumentem. Coraz większa grupa osób decyduje się na jej wybór i choć każdy lubi inny rodzaj muzyki, to ich wszystkich łączy zamiłowanie do brzmienia gitary. Określenie „gitara” jest jednak bardzo ogólnikowe, bowiem do wyboru mamy gitarę klasyczną, akustyczną, elektryczną i basową. Brzmienie każdego z tych instrumentów jest podatne na wiele czynników, takich jak przetworniki, gatunki drewna czy mostki, ale jednym z najważniejszych są bez wątpienia struny.

Struny są jedyną częścią gitary, którą dotykamy i która ma bezpośredni wpływ na brzmienie. To one są podatne na artykulację. Struny różnią się od siebie w zależności od rodzaju gitary. Występują one w różnych grubościach i mogą posiadać specjalne powłoki wydłużające ich świeżość i żywotność, ale bez względu na to czy posiadają one powłokę czy nie, powinniśmy regularnie je czyścić.

Do czyszczenia posłużą nam różne płyny i inne środki, takie jak na przykład DAddario XLR8. Używanie tego produktu jest banalnie proste. Wystarczy przeciągnąć nim kilka razy po strunach i gotowe. Najlepiej używać go przed każdym graniem. Dzięki niemu nasze struny będą miały bardziej naturalne brzmienie, wydłuży się ich żywotność, a nasze palce będą miały lepszy poślizg, dzięki czemu poprawi się nasz komfort gry.

Back to Top