POKROWIEC I FUTERAŁ

Posiadanie na instrumencie to nie tylko przyjemność i satysfakcja, ale również sprawdzian odpowiedzialności. Instrument służy do grania i nie jest to żadna filozofia, jednak w czasie kiedy nie ćwiczymy, powinniśmy zapewnić mu dostateczną ochronę.

Przykładem może być gitara, która jest bardzo delikatna i wrażliwa na otarcia, zarysowania czy stłuczenia. Żaden miłośnik gitary nie będzie celowo uderzał nią o futrynę podczas przechodzenia z pokoju do pokoju, lecz nie można wykluczyć obicia powstałego zupełnie niechcąco, przez nieuwagę.

To samo tyczy się miejsca w którym przechowujemy nasz instrument. Nie powinniśmy odkładać go w miejsce, które uczęszczane jest przez domowników, na przykład w przejściu czy na środku pokoju.

Odradza się również odkładanie gitary w niepewne miejsce na pewnej wysokości, na przykład na szafkę.
Najlepszym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w pokrowiec lub futerał. Różnice między nimi są spore, choć jedno i drugie spełnia tą samą funkcję. Pokrowiec jest miękki, wykonany z materiału, niekiedy posiada dodatkowe zabezpieczenia w postaci gąbek i innych elastycznych materiałów. Pokrowiec doskonale sprawdza się podczas przenoszenia instrumentu, ponieważ paski pozwalające założyć go na plecy gwarantują znaczną wygodę, co jest dużą zaletą jeśli posiadamy ciężką gitarę.
Futerał nie jest już tak wygodny jak pokrowiec, jednak zapewnia on znacznie większą ochronę, ponieważ jest twardy. Futerały zazwyczaj wykonuje się z drewnianej sklejki obitej materiałem, lub z tworzywa sztucznego. Futerał jest wskazany jeśli szukamy miejsca w którym moglibyśmy odłożyć naszą gitarę po zakończonym graniu, lub jeśli podróżujemy z nią samochodem lub samolotem. Dodatkową ich zaletą jest możliwość zamknięcia na kluczyk, dzięki czemu tylko my będziemy mieli dostęp do instrumentu.

Niezależnie od tego jaki środek ochronny wybierzemy, każdy będzie lepszy od przechowywania instrumentu bez żadnego zabezpieczenia.

Back to Top