ŚRODKI DO KONSERWACJI GITARY

Wielu gitarzystów traktuje swój instrument z szacunkiem i z dużą ostrożnością. Nic w tym dziwnego, w końcu gitara jest instrumentem bardzo delikatnym i wrażliwym. Gitara jest bardzo chętnie wybierana nie tylko ze względu na swoje wiadome walory brzmieniowe, lecz także z powodów czysto estetycznych. Samo trzymanie gitary podnosi naszą atrakcyjność w oczach innych osób, a umiejętność gry dodatkowo tą atrakcyjność potęguje.

Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że te dwie cechy wpływają na siebie. Czy to oznacza, że zadbana gitara brzmi lepiej? Tak, ponieważ dbając o instrument zapobiegamy uszkodzeniom, które nie tylko źle wyglądają, ale także niekorzystnie wpływają na brzmienie. Ważnym jest nie tylko to by trzymać gitarę w bezpiecznym miejscu, ale również to by używać specjalnych środków przeznaczonych do jej konserwacji.

Płynów, sprayów i past przeznaczonych do zabezpieczania gitary jest bardzo wiele i różnią się one zastosowaniem. Niektóre używane są do strun, inne do korpusu gitary, zaś jeszcze inne do podstrunnicy. Nie musimy jednak posiadać ich wszystkich. Prawdopodobnie najpopularniejszym płynem używanym do czyszczenia i konserwacji części gitarowych jest Dunlop 65 Ultraglide, który dostępny jest również w zestawach. Środek ten przeznaczony jest do strun i sprawia, że są one czyste, mają bardziej klarowne brzmienie, dłużej utrzymują świeżość i łatwiej się na nich gra, ponieważ płyn ten zapewnia bardzo dobry poślizg.

Na początku warto zaopatrzyć się w środek do konserwacji strun oraz podstrunnicy. W ten sposób poprawimy komfort gry, zabezpieczymy podstrunnicę przed wysychaniem i jednocześnie korzystnie wpłyniemy na brzmienie naszego instrumentu i zabezpieczymy go przed uszkodzeniami spowodowanymi przez niektóre czynniki zewnętrzne, takie jak nagłe zmiany temperatur.

Back to Top