STRUNY METALOWE I NYLONOWE

Gitara jest instrumentem o bardzo szerokim spektrum brzmieniowym, dzięki czemu jest ona bardzo uniwersalna i nie jest ograniczona wymogami gatunkowymi muzyki. Wpływ na jej brzmienie ma bardzo wiele aspektów i choć najwięcej brzmień można stworzyć za pomocą gitary elektrycznej i efektów, to gitary akustyczne i klasyczne nie ustępują pola swoim elektrycznym odpowiednikom.

Brzmienie akustyczne jest bardzo pożądane, ponieważ jest niezwykle czyste, a gitary akustyczne choć mogą być do siebie podobne, potrafią zabrzmieć zupełnie inaczej. Zobacz artykuł jak dobierać struny oraz kilka surowych definicji

Wpływ na ich brzmienie ma wiele czynników, takich jak użyte gatunki drewna, kształt pudła, ożebrowanie i wiele innych, jednak brzmienie gitary klasycznej i elektrycznej możemy dodatkowo zmienić za pomocą odpowiednich strun.
Najważniejszym aspektem na który powinniśmy zwrócić uwagę podczas kupna pierwszych strun jest ich grubość, która znacząco wpływa na brzmienie i komfort gry. Im cieńsze struny tym łatwiej dociska się je do podstrunnicy. Z tego właśnie powodu cieńsze struny są polecane dla początkujących gitarzystów. Należy jednak pamiętać, że cienkie struny nie nadają się zbyt dobrze do grania na obniżonych strojach, ponieważ będą się one obijać o progi gitary. Do gitary akustycznej warto mimo wszystko założyć nieco grubszy zestaw, na przykład 11-52. Dzięki takim strunom drewno w gitarze zostanie wprawione w większe drgania, przez co akustyka instrumentu znacznie się polepszy.

W przypadku gitar klasycznych nie stosuje się typowych grubości, lecz napięcie. Warto zwrócić uwagę na informacje na opakowaniu. Często można zauważyć napis „light tension” czy „ high tension” co oznacza, że naprężenie strun jest mniejsze lub większe, a to przekłada się nie tylko na komfort gry, lecz również na to jak zabrzmi nasza gitara.
Najlepszym sposobem na odnalezienie odpowiedniego brzmienia jest testowanie różnych zestawów strun i eksperymentowanie z ich grubościami.

Back to Top