STROJENIE GITARY

Z roku na rok można zauważyć wzrastające zainteresowanie instrumentami muzycznymi. Niektóre z nich od zawsze cieszyły się szerokim gronem miłośników, inne instrumenty z czasem straciły na zainteresowaniu i popadły w częściowe zapomnienie, ale jest taka grupa instrumentów, która zdobyła serce muzyków już dawno temu i z czasem popyt na nie jest coraz większy. Mowa tu o gitarach, bez względu na podział.

Gitara swój sukces zawdzięcza wielu aspektom, spośród których wymienić warto takie jak mobilność, uniwersalność, korzyści wizualne oraz najważniejsze, czyli brzmienie.

Uniwersalność tego instrumentu polega na tym, że zagrać na nim można dosłownie w każdym gatunku muzycznym, od muzyki klasycznej, przez jazz, blues i country po gatunki powiązane z muzyką rockową. Zanim jednak zaczniemy grać i sprecyzujemy swoją muzyczną ścieżkę, musimy nauczyć się podstaw, a u podstaw zawsze leży strojenie gitary.
Dlaczego strojenie jest takie ważne? Źle nastrojona gitara nie umożliwi nam odpowiedniej nauki, ponieważ dźwięki których szukamy będą znajdować się w zupełnie innych miejscach niż powinny. Lekko rozstrojona gitara nie będzie już stanowić takiego problemu w owocnej nauce gry, ale takiego stanu również powinniśmy unikać za wszelką cenę, ponieważ nasz słuch kształtuje się przez całe, dlatego powinniśmy o niego dbać na wiele sposobów. Jednym z takich sposobów jest gra na dokładnie nastrojonym instrumencie. Dzięki takiemu treningowi nasz słuch wyuczy się wychwytywać poszczególne tonacje, dzięki czemu z czasem będziemy w stanie nauczyć się stroić gitarę bez użycia stroika, improwizować oraz usłyszymy jeśli któraś z naszych strun zacznie się rozstrajać.

Oczywiście to działa w obie strony, ponieważ ciągłe przebywanie z źle nastrojoną gitarą sprawi, że nasz słuch przyzwyczai się właśnie do rozstrojonych strun.

Początkujący gitarzyści mogą miewać problemy z odpowiednim nastrojeniem swojego instrumentu, ale ta czynność staje się znacznie łatwiejsza jeśli użyjemy stroika, nazywanego także tunerem. Stroiki potrafią różnić się między sobą sposobem działania. Niektóre z nich posiadają wbudowany mikrofon, a strojenie polega na zbliżeniu tunera do gitary i szarpnięcia wybranej struny. Po tej czynności, na ekranie urządzenia pojawi się komunikat informujący nas o tym czy strunę powinniśmy naciągnąć czy poluzować. Często w takim stroiku znajduje się wejście na przewód gitarowy, co jest sporym udogodnieniem dla gitarzystów elektrycznych.

Na scenie niezwykle przydatne są stroiki podłogowe, przypominające wyglądem efekt gitarowy. Za ich pomocą będziemy w stanie skorygować stan nastrojenia gitary pomiędzy granymi utworami. Jeżeli szukamy tunera do codziennego użytku, wówczas doskonałym wyborem będzie urządzenie zakładane na główkę instrumentu. Taki stroik opiera swoje działanie nie tylko na wbudowanym mikrofonie, ale także wychwytuje drgania główki gitary, a przykładem takiego stroika jest Snark SN1.
Może się wydawać, że tuner gitarowy jest sprzętem używanym przede wszystkim przez początkujących muzyków, ale nic bardziej mylnego. Tuner powinien być używany przed każdym graniem, bez względu na to czy gramy kilka lat, czy też jesteśmy profesjonalnymi gitarzystami.