PRZECHOWYWANIE I TRANSPORT GITARY

Pasja jest czymś co sprawia nam wielką radość i satysfakcję. Wszystko może być pasją, ale czy każdego można nazwać pasjonatem? Jedynie osoba gotowa w pełni poświęcić się swoim zainteresowaniom może nosić takie miano, ale cieszy fakt, że coraz większa grupa osób odnajduje zainteresowania, które w pełni trafiają w ich gusta.

Pasja bardzo często powiązana jest z któraś z dziedzin sztuki. Możemy zaobserwować wzrastające zainteresowanie fotografią czy malarstwem, a skoro mówimy o pasji i sztuce to warto wspomnieć o muzyce, która jest prawdopodobnie najpowszechniejszą dziedziną sztuki.

Muzykę słyszymy wszędzie, nie tylko w domowym zaciszu, lecz również poza domem. Muzyką można pasjonować się na różne sposoby, nie tylko poprzez jej słuchanie, lecz również grając ją samodzielnie na instrumencie. Granie na instrumencie zawsze cieszyło się popularnością, lecz w ostatnim czasie daje się zauważyć jeszcze większe zainteresowanie instrumentami, szczególnie gitarami.

Gitara swój fenomen zawdzięcza wielu aspektom. Gitara wygląda pięknie, jest mobilna, dzięki czemu możemy ją zabrać gdzie tylko chcemy, posiada wspaniałe brzmienie i jest uniwersalna. Nie ma gatunku muzycznego w którym gitara by się nie sprawdzała.

Samo określenie „gitara” jest bardzo ogólnikowe, ponieważ do wyboru mamy gitary klasyczne, akustyczne, elektryczne i basowe, ale każdy z tych rodzajów łączy fakt, że o instrument należy odpowiednio dbać.
O swój instrument można dbać na różne sposoby i każdy z nich jest zalecany, choć nie każdy jest niezbędny. To o czym powinniśmy pamiętać, to fakt, że lepiej zapobiegać uszkodzeniom niż je tuszować lub naprawiać. Bardzo ważne jest to gdzie przechowujemy gitarę. Jeżeli znajduje się ona w miejscu uczęszczanym przez domowników, na przykład w pobliżu drzwi, wówczas warto pomyśleć o zmianie miejsca, ponieważ wchodząc lub wychodząc z domu można niechcąco zahaczyć czymś o instrument i przewrócić go.

Zmiana miejsca jest również polecana jeżeli nasza gitara znajduje się nieopodal okna lub grzejnika. W takich miejscach najczęściej dochodzi do zmian temperatury, która może nie być odczuwalna dla nas samych, lecz bez wątpienia odczuwa je instrument. Podczas nagłych zmian temperatury może dochodzić do rozstrajania się i zrywania strun, lecz to nie jest duży problem, bowiem struny można wymienić. Gorsza sytuacja może nastąpić jeśli gitara jest przechowywana w takim miejscu przez dłuższy okres czasu. Wówczas mogą nastąpić odkształcenia pudła, które nie tylko niekorzystnie wpływają na walory estetyczne, ale również mogą trwale uszkodzić gitarę.

Jeżeli leży nam na sercu bezpieczeństwo instrumentu, wówczas powinniśmy zaopatrzyć się w pokrowiec lub futerał, który nie tylko jest przydatny podczas transportu gitary, ale zapewnia również ochronę przy codziennym użytkowaniu instrumentu.
Jeżeli podróżujemy gdzieś z gitarą i wkładamy ją do bagażnika, wówczas najlepszym wyborem będzie twardy futerał, który zapewni znacznie lepsze zabezpieczenie niż miękki pokrowiec.

Zanim jednak zdecydujemy się na kupno takiego sprzętu, powinniśmy wybrać model odpowiedni do naszego typu i kształtu gitary, ponieważ w zbyt dużym futerale nasza gitara może mieć zbyt dużo luzu, przez co będzie się obijać, a do zbyt małego po prostu się nie zmieści.