JAK DBAĆ O GITARĘ?

Muzycy są pasjonatami przykładają bardzo dużą wagę do tego, by brzmienie ich instrumentów było możliwie najbogatsze. Nie inaczej jest z gitarzystami, którzy eksperymentują z grubościami strun, wymieniają mostki, przetworniki, wzmacniacze czy efekty gitarowe.

Należy jednak pamiętać, że wpływ na brzmienie naszego instrumentu ma nie tylko sprzęt którego używamy, ale również nasz sposób gry oraz stan w jakim znajduje się nasza gitara. O instrument należy dbać nie tylko po to by ładnie się prezentował, ale również w celu utrzymania odpowiedniego brzmienia oraz by zapobiec pogorszającemu się komfortowi gry.
W jaki sposób powinniśmy dbać o naszą gitarę? Przede wszystkim nie powinniśmy przechowywać jej w miejscu w którym często coś się dzieje, na przykład przy drzwiach prowadzących do kolejnego pomieszczenia.
Nie powinniśmy również przechowywać gitary przy oknie lub w pobliżu kaloryfera, ponieważ w takich miejscach temperatura jest bardzo zmienna, a taki stan ma niekorzystny wpływ na struny oraz może z czasem prowadzić do odkształceń płyty w gitarze  akustycznej lub klasycznej.

Najlepszym rozwiązaniem jest przechowywanie instrumentu w pokrowcu lub futerale, szczególnie w miejscu neutralnym dla gitary.

Gitarę należy również czyścić z kurzu i innych zabrudzeń. W tym celu można użyć zwykłej suchej szmatki, jednak w tym celu znacznie lepiej sprawdzają się specjalne płyny. Przykładem może być środek do czyszczenia strun, Dunlop Ultraglide 65, który można kupić osobno lub w zestawie z innymi środkami do konserwacji części gitarowych. Taki preparat nie tylko czyści struny, ale także zapobiega przyleganiu do nich kurzu, poprawia ich brzmienie, wydłuża żywotność strun i korzystnie wpływa na komfort gry, ponieważ dzięki niemu palce znacznie łatwiej ślizgają się po strunach. Płynu powinno się używać przed każdym graniem, a używany każdego dnia, wystarcza na kilka miesięcy, więc jego wydajność jest dodatkową zaletą.
W ofercie producenta znajdują się także środki do czyszczenia i konserwacji podstrunnicy czy płyty wierzchniej, a ich systematyczne używanie bez wątpienia wpływa pozytywnie na kondycję naszego instrumentu.

Każdy rodzaj gitary posiada własne aspekty, które mają wpływ na jego brzmienie. W przypadku gitar akustycznych i klasycznych należy uważać by drewno nie było zbytnio przesuszone. W tym celu warto zastanowić się nad wyborem specjalnego nawilżacza, który wystarczy pomoże w kontrolowaniu odpowiedniego stopnia wilgotności naszej gitary. Nawilżacz nie jest konieczny, ale przydaje się szczególnie w okresach grzewczych.

Gitara jest bardzo delikatnym instrumentem, dlatego powinniśmy obchodzić się z nią bardzo ostrożnie i dbać na różne sposoby. Warto posiadać pokrowiec lub futerał, nie tylko wtedy kiedy podróżujemy z gitarą, ale również wówczas gdy przechowujemy instrument w domu. Dzięki temu zabezpieczymy drewno przez zarysowaniem, obiciami i otarciami, które mogą powstać na wiele sposobów. Warto korzystać również z płynów do czyszczenia i konserwacji, ale dbanie o gitarę należy zacząć u źródła, a mianowicie od umycia dłoni przed każdym graniem.