WYBÓR STROIKA GITAROWEGO

Instrumenty muzyczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem, a na ich czele bez wątpienia stoi gitara. Wystarczy spojrzeć na ilość serwisów internetowych poświęconym temu instrumentowi, by zrozumieć, że gitara przeżywa obecnie swoje złote lata. Co wpływa na tak wielką popularność tego instrumentu? Gitarę ze względu na swoją mobilność może towarzyszyć nam w podróży, dlatego nie musimy być do niej przykuci tak jak w przypadku większych instrumentów takich jak pianino.
Sama mobilność gitary nie wystarczy jednak by rozwikłać fenomen tego instrumentu. Najważniejsze jest zawsze brzmienie i to właśnie ze względu na ten aspekt wybieramy instrument, który nam odpowiada. Brzmienie jest najsilniejszą stroną gitary, ponieważ jest ono bardzo uniwersalne, dzięki czemu doskonale sprawdza się ona we wszystkich gatunkach muzycznych.
Należy jednak pamiętać, że żadna gitara nie zabrzmi dobrze jeżeli nie będzie dobrze nastrojona, dlatego tematem strojenia powinniśmy się zainteresować tuż po zakupie wymarzonego instrumentu.

W jaki sposób stroić gitarę? Dlaczego nie potrafię stroić jej na słuch? To dwa najczęściej powtarzane pytania przez osoby, które po raz pierwszy próbują walczyć z rozstrojoną gitarą. Proces ten potrafi przysporzyć problemów, lecz może być także banalnie prosty, wystarczy tylko, że zaopatrzymy się w stroik gitarowy, zwany potocznie tunerem.

Do wyboru mamy kilka rodzajów stroików, a jednym z najczęściej wybieranych jest tuner zakładany na główkę gitary. Wystarczy założyć urządzenie, włączyć je i szarpnąć wybraną strunę. Na ekranie tunera pojawi się komunikat informujący nas o tym czy powinniśmy naciągnąć szarpniętą strunę czy też ją poluzować. Obsługa takiego urządzenia jest niezwykle łatwa, dzięki czemu każdy może z niego skorzystać. Przykładem stroika zakładanego na główkę gitary jest Snark SN1. Do wyboru mamy również stroiki wykorzystujące mikrofon oraz tunery podłogowe, z których słynie firma TC Electronic.

Powinniśmy stroić gitarę przed każdym graniem, ponieważ nasz słuch kształtuje się przez całe życie i uczy się zapamiętywać i rozpoznawać wybrane tonacje. Stroik gitarowy to urządzenie, którego używają nie tylko początkujący gitarzyści, ale również profesjonalni, dlatego jeśli chcemy pewnego dnia stanąć na scenie, zacznijmy od podstaw i nastrójmy naszą gitarę.

Back to Top